Najděte články, které vás zajímají. Stačí zadat klíčové slovo a stisknout enter.
V Česku stále existuje přes 1600 lokalit, kde lidé nemají přístup ke kvalitnímu mobilnímu signálu. Takzvaná „bílá místa“ se teď stala prioritou pro všechny mobilní operátory. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) totiž rozhodl, že do konce roku 2030 musí každý z operátorů (T-Mobile, O2, Vodafone) pokrýt minimálně 200 těchto lokalit vlastními investicemi a dalších 300 pak prostřednictvím sdílené infrastruktury.
Srovnejte si neveřejné tarify
Pod pojmem „bílé místo“ se skrývají většinou menší části obcí, zejména na venkově nebo v příhraničí, kde momentálně není dostupný ani 4G, ani 5G signál žádného operátora. Přestože celkové pokrytí v ČR dosahuje podle ČTÚ 98,99 % populace, tyto jednotky zůstávají bez signálu — a pro běžný komerční provoz by jejich pokrytí bylo pro jednotlivé operátory příliš nákladné.
Právě proto dojde na sdílení infrastruktury. Operátoři podepsali memorandum, díky kterému mohou na jedné nové věži instalovat technologie všichni tři. Podobné kroky k efektivnějšímu fungování najdete i v našem článku 5 tajemství operátorů.
Výstavba vysílačů bude snazší i díky úpravám stavebních předpisů. Například už není nutné posuzovat krajinný ráz u stožárů do 50 metrů výšky, ani žádat o vyjmutí pozemků ze zemědělského půdního fondu. Tato změna významně urychlí celý proces.
Navíc se od roku 2026 sníží počet stavebních úřadů, které stavby povolují — ze 630 na pouhých 200, což opět přispěje ke zrychlení.
Srovnejte si neveřejné tarify
Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) hraje velkou roli také spolupráce samotných obcí. Starostové nebo zastupitelstva mohou nabídnout vhodné pozemky, čímž se výstavba vysílačů usnadní a pokrytí přijde dřív. Příklady už existují: v Lednici na Rakovnicku, Lipové na Prostějovsku nebo v Desné - Černé Říčce v Jizerských horách aktivní přístup starostů urychlil stavbu nových vysílačů. Podívejte se, jak funguje rozdíl mezi vlastním modemem a tím od operátora v článku Modem od operátora nebo vlastní?.
ČTÚ stanovil nejen pokrytí 500 „bílých míst“ do roku 2030, ale také povinnost pokrýt hlavní železniční koridory do konce roku 2031. Podle ministerstva průmyslu a obchodu se na investicích podílí i evropské fondy a stát podporuje projekty vzdělávání a technických studií pro obce i developery. Jak se rozvíjí 5G síť v Česku se dočtete v článku Budoucnost 5G internetu v ČR.
Jak říká ministr průmyslu Lukáš Vlček, kvalitní mobilní signál znamená vyšší konkurenceschopnost regionů a lepší dostupnost služeb.
Srovnejte si neveřejné tarify